Aktuální akce

Město Petřvald obdrželo dotaci z rozpočtu Moravskoslezského kraje ve výši 212.000 Kč na financování běžných výdajů souvisejících s poskytováním pečovatelské služby.

logomskMěsto Petřvald obdrželo na základě žádosti dotaci z rozpočtu Moravskoslezského kraje ve výši 53.000,-Kč určenou na provozní náklady pečovatelské služby.

logomskMěsto Petřvald obdrželo z rozpočtu Krajského úřadu Moravskoslezského kraje dotaci ve výši 1 milión korun na koupi zánovního požárního vozidla LIAZ 101 860 CAS K 25-L pro činnost jednotky Sboru dobrovolných hasičů Města Petřvaldu.

UPOZORŇUJEME OBČANY NA ZVÝŠENÝ VÝSKYT DIVOKÝCH PRASAT NA ÚZEMÍ MĚSTA.

Město Petřvald již situaci s přemnoženými divočáky řeší ve spolupráci s Mysliveckým spolkem a příslušným odborem výstavby a životního prostředí v Orlové, přesto upozorňujeme občany, aby dbali na svou bezpečnost, neboť divoká prasata se volně pohybují i na frekventovaných místech a veřejných prostranstvích.

Myslivecký spolek se sídlem v Petřvaldě v souvislosti se zvýšeným výskytem divokých prasat na území města Petřvaldu posílil hlídky za účelem zmapování jejich výskytu a pohybu. Zvláště se zaměřuje na lokality, kde se divočáci v posledních dnech pohybovali, včetně centra města.

Sdělení mysliveckého spolku:

„Samozřejmě, že řešením je odlov, který má ovšem svoje legislativní pravidla, tedy i určitá omezení. Použití kulové zbraně v blízkosti obydlí (tedy na nehonebních pozemcích) není možné. Je třeba si uvědomit, že prasata jsou zvěří migrující i na značné vzdálenosti, kde jsou zjištěna dnes, zítra mohou být jinde. Je to zvěř plachá, pokud není zahnána do úzkých, mizí. Předchozí výskyt prasat na katastrálním území Petřvald byl cca před 10 lety, kdy na neoplocených políčkách natropila značné škody, než se přesunula jinam.

Členové spolku předem děkují a budou rádi za každou informaci o aktuálním výskytu, aby bylo možno zmapovat jejich pohyb (výskyt). Při procházkách se psy doporučujeme majitelům pejsky nepouštět, a tak zabránit případnému střetu s touto zvěří. Celá záležitost, její řešení, je nyní projednávána na Úřadu státní správy myslivosti při MěÚ Orlová.“

Kontakty pro podání informací o zjištěném pohybu prasat:

MVDr. Vilém Kačmař, předseda spolku: 739 107 147

Petr Matras, mysl. hospodář spolku: 603 249 249

Další doporučení: divoce žijící zvířata nekrmte, neboť prase divoké je inteligentní a rychle učenlivé a pokud si zvykne na pravidelný přísun potravy, jen velmi těžko se ze zástavby vyhání. V případě pohybu v místech s pravděpodobným výskytem se chovejte „hlučně“ aby prase mělo dostatek času zaznamenat, že se někdo blíží a nebylo naráz překvapeno. V případě, že se s prasaty ve městě potkáte, snažte se udržovat od zvířat bezpečnou vzdálenost, zvířata nedráždit, ale nechovat se tiše. Může pomoci zvíře odehnat zvukovým projevem, například tleskáním.

Ing. Zuzana Sáňková, odbor výstavby a životního prostředí

7. 4. 2017 Zobrazit méně