Jarmark a pouť v Petřvaldě, 11. a 12.7.2015

Město Petřvald obdrželo v roce 2017 dotaci z rozpočtu Moravskoslezského kraje ve výši 212.000 Kč, která byla navýšena na částku 298.000,-Kč. Dotace byla určena na úhradu nákladů pečovatelské služby, především na mzdy pečovatelek.

Místní akční skupina (MAS) Bohumínsko

mas loga

Co je MAS Bohumínsko

mas logo Místní akční skupina (MAS) je sdružení založené na principech místního partnerství za účelem podpory a rozvoje venkovského regionu. MAS Bohumínsko pokrývá oblast v severovýchodní části Moravskoslezského kraje, ve které žije zhruba 52 tisíc obyvatel. Sdružení založilo 7 navzájem sousedících měst a obcí - Bohumín, Dolní Lutyně, Dětmarovice, Petrovice u Karviné, Doubrava, Petřvald, Rychvald. První čtyři jmenované spojuje také sousedství s Polskem. Jde o společenství občanů, neziskových organizací, soukromé podnikatelské sféry a veřejné správy (obcí), které spolupracují na rozvoji svého území a při získávání finanční podpory z Evropské unie a z národních programů pro svůj region. Záměrem MAS je podílet se na realizaci programu obnovy a všestranného rozvoje venkova s cílem zlepšit kvalitu života.
V tradičním centralizovaném modelu správy obyvatelé odlehlých regionů obvykle pasivně vyčkávají na rozhodnutí a vlivy přicházející z národních nebo regionálních center. Program LEADER se snaží obrátit tento model vzhůru nohama - lidé z venkovských oblastí jsou chápáni a uznáváni jako nejlepší odborníci na své vlastní okolí a budoucnost.
Metoda se snaží do projektů integrovat inovace, podporuje, co je v dané oblasti nejnutnější, staví rozvoj na tom, co je nejlepší. Podporuje různá odvětví a snaží se rozvíjet spolupráci v území. Členství v MAS je otevřeno všem podnikatelům a organizacím v rámci svého území vymezeného katastry členských obcí. Na období 2014 až 2020 bude vypracován strategický plán, který bude analýzou a přehledem potřeb území. K vytvoření strategického plánu budou přizváni všichni, kdo budou mít zájem se zapojit. Následně budou vyhlašovány výzvy pro sběr žádostí o dotaci do jednotlivých oblastí podpory a transparentním způsobem vybírány projekty k realizaci.