Město Petřvald

Vyhodnocení soutěže Petřvaldský bochník

Petřvaldský bochník

Soutěž amatérských pekařů

Rády bychom vyzdvihly novou akci Petřvaldský bochník, která byla velice příjemná. Celým střediskem se nesla vůně čerstvě upečených chlebů a sladkým pohoštěním v podobě dýňových řezů podle Josefa Maršálka, čehož si hosté náležitě užívali.

Ocenění byli tři účastníci soutěže:

Zlaté první místo v soutěži o nejchutnější chleba vyhrála paní Barbora Přečková s pšenično – žitným „ušatým“ kváskovým chlebem.

Toto 1. místo bylo potvrzeno i hodnocením všech hostů, kteří svými hlasy udělili další CENU DIVÁKŮ, opět paní Přečkové. Pro porotu i  pro hlasující bylo těžké rozhodnout a vybrat z 11 bochníků ten NEJ.

Moc děkujeme za sponzorský dar a za účast v porotě manželům Vohralíkovým.

Všem účastníkům této akce moc děkujeme za skvělou spolupráci a už se těšíme na další ročník.

Kdo by si rád upekl kváskový chleba pod dohledem zkušeného pekaře, může se u nás přihlásit na Kurz pečení kváskového chleba pro začátečníky ve dnech 21.1.2024 nebo 4.2.2024

Recept na vítězný chleba je zde:

Pšenično – žitný „ušatý“ kváskový chléb

Suroviny:

Na narkmení kvásku:

30g aktivního kvásku

100g žitné chlebové mouky

100g vlažné vody

Na těsto:

160g osvěženého kvásku

560g vlažné vody

160g žitné nebo pšeničné celozrnné mouky

580g pšeničné chlebové hladké mouky

18g soli

3g kmínu

Nakrmení kvásku:

Zhruba 30 g aktivního kvásku přesuneme do půl litrové vyšší plastové krabičky. Přidáme 100 g žitné hladké mouky a 100 g vlažné vody. Dobře promícháme, na krabičce vyznačíme hladinu kvásku. Odložíme na teplé místo, například na utěrku položenou na topení. Množství kvásku by se mělo ztrojnásobit a hmota by měla být plná bublinek, bude to trvat cca 6-8 hodin.

Těsto:

Z krabičky s osvěženým kváskem přesuneme 160 g kvásku do mísy a zbytek uložíme například do skleničky a do lednice. Přilijeme 560 g vlažné vody a dobře promícháme.

Přidáme 160 g celozrnné žitné mouky a 580 pšeničné (chlebové) hladké a nahrubo vše promícháme a necháme cca půl hodiny stát. Pokud máme robota, nasadíme hnětací hák a necháme hníst na nejnižší stupeň 10 minut. Odměříme 18 g soli a 3 g kmínu, přisypeme k těstu, zvýšíme na vyšší stupeň a necháme hníst dalších deset minut, až je těsto hladké a pružné. Připravíme si adekvátně velkou plastovou krabici s víkem, kterou vypláchneme vodou, aby byla vevnitř vlhká. Větší stěrkou nebo navlhčenou rukou přesuneme těsto do krabice a necháme stát v teple cca 2 hodiny. Během této doby těsto mokrýma rukama několikrát přeložíme, aby se zpevnilo. Poté těsto přesuneme do lednice, klidně na 8-12 hodin. Takto vykynuté těsto si opět mokrýma rukama přesuneme z krabice na pomoučený vál, rozprostřeme a zavineme do bochánku a tvarujeme bochník. Pokud nemáme ošatku, postačí například cedník, nebo košík, který vyložíme čistou utěrkou a tu dobře pomoučíme. Sem přesuneme připravený bochník spojem nahoru. Odložíme do lednice na dalších 12 hodin.

Pečení:

Vykynutý bochník vyndáme z lednice, cca půl hodiny před samotným pečením. Do střední části trouby vložíme plech, na kterém budeme péct a na dno trouby umístíme hlubší plech s asi centimetrovou vrstvou vody. Troubu rozpálíme minimálně na 230 stupňů (horní a spodní ohřev), maximálně na 250 stupňů. Jakmile je trouba vyhřátá, připravíme si dřevěné prkénko, které poslouží jako sázecí lopata, dobře ho pomoučíme a vyklopíme na něj bochník z ošatky. Velmi ostrým nožem, nebo nejlépe žiletkou, nakrojíme jedním dlouhý řezem. Takto připravený bochník rychle vyklopíme do trouby na rozpálený plech a pečeme 15-20 minut podle toho, jak peče trouba. Během této doby by se měl chleba vyfouknout, zezlátnout a v místě řezu vytvořit tzv. ucho. Pokud by se chleba začal rychle připalovat, snížíme teplotu o 10-20 stupňů. Troubu však neotevíráme, abychom nevyvětrali páru. Po těchto 15-20 minutách můžeme troubu rychle vyvětrat a snížit teplotu na 200-210 stupňů a pečeme dalších 15-20 minut. Upečených chléb přesuneme z plechu na mřížku a necháme dobře vychladit, nekrájíme ještě horké, protože by se srazila a slepila střída. Chleba skladujeme na suchém místě zabalený v utěrce.

Pro zdárný výsledek je nutné dodržet poměry surovin a především použít předepsané množství celozrnné mouky. Celozrnná mouka váže více vody než hladká a pokud bychom ji tedy nahradili hladkou moukou, bylo by těsto příliš řídké.

Tento recept vychází z https://www.maskrtnica.cz/usaty-chleb/