logomskMěsto Petřvald podepsalo v letošním roce smlouvu č. 01946/2020 o poskytnutí dotace z dotačního titulu Moravskoslezského kraje na základě které bylo město poskytnuta dotace ve výši 300 tis.Kč na předložený projekt „Petřvald – kulturní město 2020“. Tyto dotační prostředky jsou určeny k obohacení kulturního života občanů nejen obce Petřvald, ale představují také významné rozšíření nabídky kulturního vyžití pro obyvatele okolních obcí v rámci Moravskoslezského kraje.

Do projektu byly zahrnuty jedny z nejvýznamnějších kulturních akcí města Petřvald, a to Den tradic a Petřvaldský otvírák, které již tvoří nedílnou součást kulturního života města a zároveň vytvářejí novodobou tradici, která je ze strany občanů našeho města i okolních obcí hodnocená velmi kladně. Další akce, na něž byla dotace poskytnuta, jsou tři komponované pořady „Šmoldasův drzý jazzyk“, „Muzika s vůní botanické zahrádky“ a vystoupení JUDr. Ivo Jahelky „Jsme si souzení“, jejichž organizace byla původně zamýšlena do nově vzniklých prostor Střediska volného času Domek.

Bohužel, z důvodu neočekávaných událostí, bylo město nuceno zrušit akci Petřvaldský letní otvírák a zároveň přesunout všechny tři komponované pořady do velkého sálu KD, kde je možné lépe dodržet předepsaná protiepidemiologická opatření.

Kulturní pohraničí – vytvoření moderní kulturní infrastruktury v Jasienici a Petřvaldě, reg.č. CZ.3.22/3.3.05/12.03344

Modernizace knihovny v Petřvaldě
Dne 30.8.2013 byla slavnostně otevřena knihovny, která byla v rámci uvedeného projektu modernizována. Bylo modernizováno oddělení pro děti, kde vzniklo „pirátské doupě“ – konstrukce pódia ve tvaru lodi, uprostřed oddělení ostrov a spousta nových dekorací a nábytku. Pro teenegery bylo vybudováno nové oddělení a v byla provedena modernizace osvětlení, na okna byly pořízeny nové závěsy, byl vybudován nový výpůjční pult a nakoupeny nové skříňky na knihy. Část skříněk byla renovována. Byl pořízen nový koberec a prostor knihovny byl nově vymalován. V rámci projektu bylo také nakoupeno 250 ks židlí pro kulturní dům.

Dne 8.6.2013 se v kulturním domě konala taneční soutěž s názvem „Petřvaldský taneční pohár“
Jednalo se o soutěžní přehlídku amatérských tanečních souborů s mezinárodní účastí a zúčastnilo se ho na 400 dětí – tanečníků různého věku. Soutěžilo se v soutěžních disciplínách, jako jsou Street dance, Show dance, Art dance, kdy tyto disciplíny byly dále rozděleny podle věku na čtyři věkové kategorie (kategorie I. – mini do 6-ti let, kategorie II. – děti do 9-ti let, kategorie III. – děti do 12-ti let a kategorie IV. – junioři).

Výstava polské dětské knihy. Jak a co si čtou děti v Polsku? Jak i co czytają w Polsce dzieci
Dne 30. listopadu 2013 byla otevřena a zpřístupněna v rámci akce Vánoční jarmark, Den pro dětskou knihu, Evropské vigilie výstava českých a polských knih, které mohli návštěvníci zhlédnout v modernizovaném dětském oddělení zdejší knihovny až do 19. prosince 2013

Beseda pro děti české i polské!
Dne 12. 11. 2013 se v dopoledních hodinách sešli v prostorách zmodernizovaného dětského oddělení knihovny děti druhé třídy ze Základní školy Petřvald a jejich kamarádi ze spřáteleného města Jasienica, aby si společně poslechli besedu s polskou autorkou knížek pro děti a mládež paní Beatou Ostrowickou.

Noc s Andersenem
Uskutečnila se dne 4.4.2014 v prostorách modernizované knihovny. Dvacet polských a českých dětí strávilo noc v knihovně plnou zábavy, her a dalších „pirátských“.

Více o průběhu projektu naleznete zde