logomskMěsto Petřvald podepsalo v letošním roce smlouvu č. 01946/2020 o poskytnutí dotace z dotačního titulu Moravskoslezského kraje na základě které bylo město poskytnuta dotace ve výši 300 tis.Kč na předložený projekt „Petřvald – kulturní město 2020“. Tyto dotační prostředky jsou určeny k obohacení kulturního života občanů nejen obce Petřvald, ale představují také významné rozšíření nabídky kulturního vyžití pro obyvatele okolních obcí v rámci Moravskoslezského kraje.

Do projektu byly zahrnuty jedny z nejvýznamnějších kulturních akcí města Petřvald, a to Den tradic a Petřvaldský otvírák, které již tvoří nedílnou součást kulturního života města a zároveň vytvářejí novodobou tradici, která je ze strany občanů našeho města i okolních obcí hodnocená velmi kladně. Další akce, na něž byla dotace poskytnuta, jsou tři komponované pořady „Šmoldasův drzý jazzyk“, „Muzika s vůní botanické zahrádky“ a vystoupení JUDr. Ivo Jahelky „Jsme si souzení“, jejichž organizace byla původně zamýšlena do nově vzniklých prostor Střediska volného času Domek.

Bohužel, z důvodu neočekávaných událostí, bylo město nuceno zrušit akci Petřvaldský letní otvírák a zároveň přesunout všechny tři komponované pořady do velkého sálu KD, kde je možné lépe dodržet předepsaná protiepidemiologická opatření.

„Víkend s amatéry“

JA-PE. Partnerská spolupráce obcí Jasienica a Petřvald/JA-PE 2

Ve dnech 20. - 22. listopadu 2009 se v KD Petřvald konal I. ročník nesoutěžní přehlídky amatérských divadel s názvem „Víkend s amatéry“. Přehlídka je součástí společného projektu s názvem JA-PE. Partnerská spolupráce obcí Jasienica a Petřvald/JA-PE 2. Tento projekt je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika 2007-2013. Slavnostního zahájení se zúčastnili i hosté z Polska - místostarosta Jasienice pan Krzysztof Wieczerzak a pan Marian Semla, člen rady obce Jasienica a paní Lubomira Zastawny.
Přehlídku zahájila místostarostka města Petřvaldu paní Jarmila Skálová.
Přihlásilo se 8 českých a jeden polský soubor, který pak vzhledem k onemocnění přehlídky svou účast odvolal. Byly to tyto soubory:

Petřvaldský skřivánek (ZŠ a ZUŠ Petřvald) – muzikálová komedie „Mamma Mia“
Datyňské amatérské divadlo (ČSŽ Dolní Datyně) – „Becočki“ – humorně z života místních obyvatel
BOBAN (K3 Bohumín) - divadelní pohádka pro dospělé „Dvě Maryčky aneb tajemství jedné noci“
Jiříkovo vidění (Ostrava) - dvouaktovka „Svázané ruce“
K.V.A.S. Karviná – komedie „Rozpaky zubaře Svatopluka Nováka“
Divadlo U Lípy, o.s. (Ostrava) – detektivní komedie „Hrobka s vyhlídkou“
Ochotnické divadlo HRAJEMEPROPANA – „Jonáš – prorok současnosti“ – biblický příběh zasazený do současnosti
Příležitostný ochotnický soubor (DDM Rychvald) – „Limonádový Olin aneb Rychmondská opera“ – parodie

Všechna amatérská divadla měla jedno společné. Chuť a nadšení pro svůj koníček. Pokud jste nezůstali doma a přišli se na nějakou hru podívat, jistě mi dáte za pravdu, že to nebyl promarněný čas. Od prvního ročníku této akce jsme nečekali žádné závratné davy lidí, ale přesto nás celkový počet 470 diváků mile překvapil. Nejvíc byl navštíven muzikál Mamma Mia! jistě i proto, že byl domácí. V těsném závěsu bylo karvinské divadlo K.V.A.S. Každá hra měla své kouzlo, všichni ochotníci byli skvělí a svou dobrou náladou nakazili i zúčastněné v hledišti. Každý se zúčastněných divadelních souborů obdržel jako upomínku plaketu.
Navíc měl každý divák možnost vyhrát konzumační poukázku v restauraci KD, kterou věnoval pan Břetislav Hečko. Takže jsme po každém představení losovali a udělali jsme 8 šťastných. S výsledkem jsme tedy spokojeni a budeme se snažit uspořádat další ročník... Těšte se!!!

11/2009